کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در تمام ولایات افغانستان آغاز گردید

Panah_moph

کابل،22/10/1443 هـ . ق 2/3/1401 هـ. ش - وزارت صحت عامه امارت اسلامی افغانستان در همکاری با اداره یونیسف و سازمان صحی جهان کمپاین سرتاسری واکسین پولیو را امروز در کشور آغاز نمود. این چهارمین دور کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در سال روان میلادی در کشور است که هدف آن واکسین نمودن 9.9 میلیون طفل زیر سن پنج سال در مقابل ویروس وحشی پولیو می باشد. همچنان در این دور کمپاِن به اطفال بین 6 ماهه الی پنج سال وتامین A داده می شود که برای بلند بردن معافیت بدن آنها در مقابل امراض فوق العاده موثر است.

در این دور کمپاین، تمام ولایات افغانستان به شمول ولایات سرد سیر که به نسبت سردی هوا از دور قبلی کمپاین بازمانده بودند، تحت پوشش واکسین پولیو قرار میگیرند.

داکتر قلندر عباد وزیر صحت عامه امارت اسلامی افغانستان، شرایط کنونی کشور را زمینه ساز تطبیق بهتر کمپاین های واکسین پولیو و ارایه سایر خدمات صحی عنوان نموده و از تمام کارکنان صحی و دست اندرکاران واکسین پولیو خواست تا تلاش های اعظمی شان را به خاطر محو کامل این مرض با تطبیق بهتر کمپاین های واکسین پولیو برای اطفال زیر سن پنج سال انجام دهند.

افغانستان نسبت به هر زمانی دیگر به محو پولیو نزدیک تر شده است و نیاز است تا همه دست به دست هم داده، در تطبیق موفقانه کمپاین واکسین پولیو همکاری نمایند.

پولیو یک مرض ویروسی است که قابل تداوی نمی باشد و تنها توسط واکسین قابل پیشگیری و وقایه است. اطفال که به این مرض مصاب گردد سبب فلج دایمی و یا هم مرگ آنان می گردد.

در سال روان میلادی تا اکنون یک واقعه مثبت پولیو در ولایت پکتیکا به ثبت رسیده است که ریشه ژنیتیکی این ویروس به واقعات مثبت پولیو کویته پاکستان ارتباط داشته است.

در سال گذشته میلادی در کشور چهار واقعه مثبت پولیو در کشور به ثبت رسیده بود که سه واقعه آن از ولایت قندز و یک واقعه آن از ولایت غزنی گزارش شده بود.

آخرین اطلاعیه ها

پنجشنبه ۱۴۰۱/۴/۹ - ۱۲:۱۰
Background image

اطلاعیه ریاست اکمال تخصص در مورد اخذ امتحان ترینری

پیشنهادیه مرتبه این ریاست در مورد اخذ امتحان ترینری از نزد کاندیدان واجد شرایط که قبلا ثبت نام نموده اند، ذریعه احکام مورخ ۱۴۰۱/۴/۹ وزیر صاحب محترم صحت عامه منظور شده است و امتحان . . .

چهارشنبه ۱۴۰۱/۴/۸ - ۱۰:۲
Background image

اطلاعیه ریاست اکمال تخصص در مورد تقسیم اوقات دفاع مونوگراف دوکتوران سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰

به اطلاع دوکتوران محترم ترینی شفاخانه های تخصصی مختلف کشور که نام های شان درج تقسیم اوقات هذا می باشد، رسانیده می شود که مطابق تقسیم اوقات، در مقر ریاست اکمال تخصص همراه با دو جلد . . .

یکشنبه ۱۴۰۱/۴/۵ - ۹:۳
Background image

اطلاعیه ریاست اکمال تخصص در مورد تاریخ برگزاری امتحان استادی التراسوند

به اطلاع عموم دوکتوران محترم که در امتحان استادی التراسوند ثبت نام و کارت شمولیت امتحان را اخذ نموده اند، رسانیده میشود که قرار فیصله بورد التراسوند امتحان تحریری مطابق مأخذ از قبل . . .

Back to announcements