اعلامیه وزارت صحت عامه

Panah_moph
اعلامیه وزارت صحت عامه

هموطنان عزیز القدر

موج سوم کرونا در کشور ما در حال گسترش و بسوی اوج به پیش میرود و روز به روز به تعداد واقعات افزوده میشود. وزارت صحت عامه و کارکنان صحی کشور در یک جنگ نابرابر در مقابله با این بیماری قرار دارند. واضح است که مقابله در برابر شیوع از کنترل خارج شده امراض ساری تنها با اقدامات وزارت صحت عامه ناممکن است و بر تمام اتباع کشور و تمام نهاد های دولتی و غیردولتی لازم است در رعایت و تطبیق مقررات حفظ الصحوی به منظور کاهش واقعات و وفیات ناشی از کرونا در این برهه از زمان به وظایف خویش عمل نموده وزارت صحت عامه را یاری نمایند.

وزارت صحت عامه بر مبنای ماده سیزدهم قانون صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان که تمام إدارات دولتی و غیر دولتی و سایر اتباع کشور را مکلف میداند که با در نظر داشت امکانات دست داشته، کارکنان طبی را در جهت انجام وظایف اختصاصی شان همکاری نمایند بدین وسیله از تمام ادارات دولتی و غیر دولتی و تمام مردم أفغانستان میخواهد که در تطبیق و رعایت قواعد ذیل اقدام و همکاری نمایند.

• در سراسر کشور، تمام مراکز تعلیمی تحصیلی دولتی و خصوصی شامل مکاتب، انستیتوت ها،پوهنتون ها، کورس ها، مدارس دینی و کودکستان ها اکنون برای مدت دو هفته از تاریخ 22 جوزا 1400 رخصت می باشند، در این مورد با وزارت های محترم تحصیلات عالی، وزارت معارف، ادارۀ عالی تعلیمات مسلکی – تخنیکی و دیگر نهاد های مربوطه هماهنگی لازم صورت گرفته است.

• از تمام مردم شریف کشور تقاضا میگردد که به محلات مزدحم بیرون از خانه نروند و در حالات ضروری در این محلات حتما از ماسک استفاده نمایند.

• تمام ادارات دولتی و غیر دولتی که مراجعین زیاد دارند به نحو ممکنه ازدحام را طوری مدیریت کنند که فاصله بین افراد کمتر از یک و نیم متر نباشد

• شاروالی های محترم کابل و ولایات بزرگ کشور باید محلات مزدحم و بیر و بار در سطح شهر ها را شناسایی و با تطبیق راهکار های مشخص بطور مثال باز نمودن نوبتی دکان ها و سایر روش ها ؛ ازدحام را کنترل و فاصله اجتماعی را تنظیم نمایند. در این خصوص اختیار شیوۀ ممکنه با شاروالی های مربوطه میباشد.

• تمام تالار ها و صالون های عروسی و کنفرانس ها اکنون برای دو هفته اعتبار از تاریخ 22/03/1400 مسدود اعلان میگردد و در قسمت تطبیق این مورد همکاری شاروالی های محترم را متقاضی میباشیم.

• جلسات غیرضروری در تمام نهاد های دولتی و غیر دولتی متوقف شود.

• از امامان محترم مساجد و عموم نماز گزاران عزیز خواهشمندیم که در هنگام ادای نماز فاصله حد اقل یک و نیم متری را رعایت نمایند. و تا حدی که ممکن است نماز های جماعت را در فضای آزاد ادا نمایند. و یا کلکین ها و باد رو ها برای عبور هوا باز بگذارند

• دریوران و راکبین وسایط عمومی مانند تکسی ها و بس ها باید پوشیدن ماسک و تهویه فضای موتر را رعایت نمایند

• به منظور پیشگیری از شیوع کرونا در محیط های محدود محابس الی اطلاع ثانی ملاقات با محبوسین معطل ساخته شود.

• تمام کارمندان دولت که سن بالاتر از 55 سال داشته و یا مبتلا به امراض مزمن (شکر ، قلبی ،سرطان و یا خانم های با حمل بالاتر از چهار ماه ) باشند کار شان را از خانه خویش اجرا نمایند.

• تمام حوض های آب بازی ، حمام های عمومی ، سونا ، کلپ ها و مسابقات ورزشی اکنون برای دو هفته مسدود گردد و در این رابطه شاروالی های محترم و سایر ادارات ذیربط کنترل نمایند.

• از ادارات محترم امنیتی و سایر مراجع خواهشمندیم که از هر گونه تجمعات که فاصله اجتماعی در آن رعایت نشود جلوگیری نمایند

• رستورانت ها با رعایت فاصله بین دو نفر یک و نیم متر و با رعایت تهویه مناسب ارایه خدمات نمایند و سعی شود از مراجعین در فضای باز پذیرایی شود و در این زمینه شاروالی ها کنترل جدی و همکاری نمایند

• مراسم فاتحه خوانی های عمومی در فضاهای بسته موقتا تعلیق شود.

• از همه مردم کشور تقاضا میگردد که رعایت اصول حفظ الصحه شخصی مانند شستن دست ها با صابون روز بیست مرتبه هر مرتبه بیست ثانیه ، استفاده از ماسک در محلات مزدحم ، رعایت فاصله اجتماعی از دیگر افراد به اندازه یک نیم متر را رعابت کنند.

کرونا را جدی بگیرید تا شما را در شفاخانه ها و نیازمند به اوکسیجن و درمان نبینیم

آخرین اطلاعیه ها

دوشنبه ۱۴۰۱/۳/۲ - ۱۵:۴۸
Background image

بخش Retina و Occuloplasty شفاخانه نور فعال گردید

وزارت صحت عامه بخش Retina و Occuloplasty شفاخانه نور را به منظور افزایش خدمات صحی چشم فعال و به بهره برداری سپرد.

هم‌چنان قرار است یک تیمی از متخصصان چشم از کشور پاکستان به تاریخ ٨/٣ . . .

دوشنبه ۱۴۰۱/۳/۲ - ۱۰:۲۷
Background image

کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در تمام ولایات افغانستان آغاز گردید

کابل،22/10/1443 هـ . ق 2/3/1401 هـ. ش - وزارت صحت عامه امارت اسلامی افغانستان در همکاری با اداره یونیسف و سازمان صحی جهان کمپاین سرتاسری واکسین پولیو را امروز در کشور آغاز نمود. این . . .

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۲/۲۷ - ۱۰:۴۶
Background image

اطلاعیه ریاست اکمال تخصص در مورد ثبت نام امتحان استادی التراسوند

قرار است ریاست اکمال تخصص ثبت نام امتحان استادی التراسوند را از تاریخ 27/2/1401 برای دوهفته در مقر این ریاست، همه روزه از شنبه الی چهار شنبه آغاز نماید. متقاضیان محترم می توانند، طبق . . .

Back to announcements