از روز جهانی مبارزه با بیماری توبرکلوز گرامی داشت به عمل آمد

akbari_admin
دوشنبه ۱۴۰۲/۳/۱ - ۱۴:۴۲
از روز جهانی مبارزه با بیماری توبرکلوز گرامی داشت به عمل آمد

وزارت صحت‌عامه در نشستی از روز جهانی مبارزه با بیماری توبرکلوز با شعار ما می توانیم توبرکلوز را خاتمه دهیم گرامی داشت به عمل آورد.

داکتر محمد حسن غیاثی معین پالیسی وپلان وزارت صحت‌عامه در نشستی که به این مناسبت راه اندازی شده بود گفت: توبرکلوز( سل ) یک بیماری ساری بوده  و یکی از ده عامل مهم مرگ و میر درکشور های جهان می‌باشد.

معین پالیسی وپلان افزود، نظر به آمارهای ارایه شده در سال گذشته حدود 76000  واقعه توبرکلوز و 4800 واقعه مقاوم توبرکلوز به دوا در افغانستان رخ داده است که از این میان بیشتر از 52000 تن از آنان کشف و توسط برنامه ملی کنترول توبرکلوز وزارت صحت‌عامه تحت تداوی قرار گرفته و حدود 10 الی 12000 تن از آنان سالانه از بین می روند.

همچنان داکترغیاثی افزود، رهبری وزارت صحت‌عامه توانسته با ایجاد 877 مرکز صحی، ایجاد لابرتوارهای تشخیصی، توزیع ماشین های پیشرفته جن اکسپرت و فراهم نمودن سهولت های بیشتر برای تداوی بیماران توبرکلوز را در داخل کشور فراهم نماید.

از سوی‌هم داکترحیدرخان حیدر رییس عمومی طب وقایوی، داکتر عنایت الله عنایت رییس ارتباط وهماهنگی ولایات، داکتر بسم الله رییس کنترول امراض ساری، داکتر محمد منگل مسوول پروگرام ملی کنترول توبرکلوز وزارت صحت‌عامه  و نماینده گان ادارات سازمان صحی جهان ( WHO ) و دفتر (UNDP)  در مورد تجلیل از روز جهانی مبارزه با بیماری توبرکلوز سخنرانی نموده  و به اشتراک کننده گان معلومات دادند.

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۴۰۲/۷/۱۰ - ۹:۱۸
Background image

از روز جهانی قلب در نشستی گرامی داشت به عمل آمد

وزارت صحت‌عامه در نشستی به خاطر بلند بردن سطح  آگاهی عامه و جلوگیری از بیماری های قلبی در نشستی گرامی داشت به عمل  آورد.

داکتر حیدرخان حیدر رییس عمومی طب وقایوی وزارت صحت‌عامه در این. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۶/۲۱ - ۱۵:۳۸
Background image

از روز جهانی فزیوتراپی در نشستی گرامی داشت به عمل آمد

این نشست با حضور مولوی حبیب الله آخند زاده حامد معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت‌عامه، رییسان و نماینده گان ادارات مختلف در تالار وزارت صحت‌عامه راه اندازی شد.

معین عرضه خدمات نخست این. . .

BACK TO NEWS